Defrost
Sytuacja, w której znalazły się salony stacjonarne należące do brandów LPP, wymagała kreatywnego podejścia do wykorzystania kanałów sprzedaży i potencjału załóg do realizacji zamówień w systemie omnichannel. Tak narodził się projekt Defrost „odmrażający” towar „zamknięty” w galeriach handlowych. Projekt zakładał udrożnienie łańcucha logistycznego poprzez dostawę towaru do klienta e-commerce’owego z bezpośrednio z salonów stacjonarnych.
Fot. Bohdan Bochenek
Projekt Defrost jest elementem długofalowej strategii LPP przekształcania się w spółkę w pełni omnichannelową. Proces ten bez wątpienia przyspieszyła pandemia, podczas której kanały sprzedaży tradycyjnej opartej o salony stacjonarne były czasowo wyłączone. Spowodowało to, że retail spółki LPP musiał przenieść się w dużej mierze do internetu. By w pełni odpowiadać na zwiększone zapotrzebowanie na produkty dostępne w ramach e-commerce, umożliwić sprzedaż produktów „zamkniętych” w sklepach i wykorzystać zasoby ich załóg do realizacji zamówień, niezbędne było stworzenie nowoczesnego narzędzia do zarządzania towarem.
Do zrealizowania projektu o tak ogromnej skali i poziomie skomplikowania niezbędne było skonstruowanie zespołu projektowego o szerokim spektrum kompetencji i bogatym doświadczeniu. Wymagał on zarówno spojrzenia biznesowego, technicznego, jak i praktycznego dotyczącego procesów logistycznych. W szeregach Silky Coders w pracę projektową zostali włączeni m.in. deweloperzy, architekci, analitycy i testerzy.
Ich umiejętności i wiedza były bardzo zróżnicowane – dostarczyli wieloletniego doświadczenia w zarządzaniu projektami, ekspertyzy w przeprowadzaniu analiz biznesowych i systemowych oraz rozpisywaniu procesów i tworzeniu architektury systemowej. Zapewnili kompetencje potrzebne do planowania i programowania kodu w różnych językach oraz sprawnego wdrażania. Zadbali o jakość projektu poprzez zaawansowany system testowania.
Jednocześnie stworzyli sprawny zespół w zakresie komunikacji, szybkości reagowania na zmiany, planowania i otwartości na współpracę, o wysokich umiejętnościach podejmowania szybkich decyzji w warunkach kontrolowanego ryzyka
Zmiany te były możliwe m.in. dzięki wdrożeniu innych nowoczesnych rozwiązań technologicznych, które zostały uruchomione jeszcze przed pandemią, w tym nowoczesnego systemu elektronicznych metek RFID.
Do stworzenia rozwiązania wykorzystana została architektura mikrosystemowa oparta na JAVA. Jako pierwsza systemem Defrost została objęta marka Reserved, posiadająca pełną synchronizację z RFID – najpierw w Polsce, następnie Wielkiej Brytanii i Rosji. Następnie system został zaimplementowany w salonach należących do Sinsay w Polsce. W toku dalszych prac system był udoskonalany o uruchomienie procesu Fast C&C, trybu HUB/nonHUB, możliwości splitowania zamówień i procesu Slow Moverów w marce Reserved. Później uruchomiliśmy system Hoover, a następnie przyszedł czas na wdrożenie Defrost w pozostałych markach należących do LPP.
Obecnie rozwiązanie z powodzeniem działa we wszystkich salonach posiadających technologię RFID oraz w salonach Sinsay – łącznie w niemal 500.
Do największych wyzwań, z jakimi mierzył się zespół projektowy, należy ograniczenie czasowe, jakie mieliśmy przed sobą – pracując jednocześnie w pełni zdalnie i w rozproszonym modelu współpracy. Zadania, związane z wdrożeniem charakteryzowały się znacznym poziomem skomplikowania wynikającym z konieczności odpowiedzenia na nietypowe potrzeby biznesowe naszego partnera – LPP, jak również z dopasowania się do już istniejących rozwiązań.
Mimo tych wyzwań zespół stanął na wysokości zadania i dostarczył narzędzie, które udrożniło przepływ towarów w łańcuchu dostaw. Dzięki temu pracownicy salonów podczas pandemii wykonywali pracę stacjonarnie – pakowali zamówienia online z dostępnego stocku, a LPP zyskało przestrzeń magazynową w postaci mikromagazynów w galeriach handlowych. Aby wskazać skalę tego sukcesu, należy zaznaczyć, że ok. 50% zamówień e-commerce realizowanych przez LPP w Polsce w trakcie pandemii przy zamkniętych salonach pochodziło z procesu Defrost.
Defrost w liczbach:
- ok. 100 tys. zamówień z procesu Defrost w markach Reserved i Sinsay na wszystkich rynkach tygodniowo
- ok. 50 tys. zamówień z procesu Defrost w Polsce tygodniowo
- od początku uruchomienia przez system Defrost zrealizowanych zostało ponad 2,1 mln zamówień